Chociaż teoretyczny sezon na cytrusy powoli się kończy, to nie oszukujmy się – w sklepach możemy spotkać je cały rok. Jedzenie jednych z nich w pewnych sytuacjach może skończyć się tragicznie.
Mowa o grejpfrutach. A konkretnie o ich interakcji z lekami. Podczas przyjmowania leków, nie powinno się spożywać grejpfrutów ani soków grejpfrutowych co najmniej 4 godziny przed i po pobraniu leku.
Dlaczego?
Wiele leków jest metabolizowanych z udziałem cytochromu P450. Metabolizm leków to takie „rozpuszczanie” leku, które służy wydaleniu go z organizmu. Sok grejpfrutowy ma działanie inhibitujące właśnie ten cytochrom P450, przez co leki pozostają dłużej w organizmie, chociaż nie powinny.
Każdy lek ma określony indeks terapeutyczny, czyli zakres wartości, przy których wykazuje działanie lecznicze. Bardzo często zdarza się, że dawka poniżej tego zakresu nie wpływa na organizm, za to powyżej staje się toksyczna.
Sok grejpfrutowy sprawia, że niektóre leki (przez to, że nie mogą być usunięte z organizmu) stają się zwyczajnie toksyczne.
Te, na które powinno się zwracać szczególną uwagę to:
Nie wszystkie leki wchodzą w interakcje z sokiem grejpfrutowym! Ale, zupełnie szczerze, nie polecam go łączyć z żadnymi lekami.
Po pierwsze dlatego, że nie ma sensu uczyć się na pamięć, z którymi można, a z którymi nie można. A po drugie dlatego, że choć wiele leków zostało już przebadanych pod kątem metabolizmu cytochromu P450, to nadal może się zdarzyć, że na ulotce nie będzie stosownej informacji.
Tą i wiele innych informacji zamieściliśmy w planach Hashimoto, które, choć mają na okładce wielki napis “Hashimoto”, są przydatne dla każdego.
Artykuł napisała magister dietetyki, ekspertka Zdrowostki Team Anna Thomas.
Bibliografia:
Zdrojewicz, Z., Pachura, E., & Pachura, P. (2014). Czy można popijać leki sokiem grejpfrutowym?. Family Medicine & Primary Care Review, (1), 51-56.
Sobotta, Ł., Suliburska, J. M., & Mielcarek, J. (2011). Interakcje lek–żywność. Bromat. Chem. Toksykol, 44(1), 95-103.