Jak kształtować zdrowe nawyki żywieniowe dziecka?

Zdrowie dziecka ma ogromne przełożenie na jego kondycje w życiu dorosłym. Badania potwierdzają, że nieodpowiednia masa ciała w dzieciństwie przyczynia się do występowania w późniejszym okresie życia takich zaburzeń zdrowotnych jak cukrzyca typu 2, insulinooporność, nadciśnienie tętnicze, a także lęk czy depresja i wiele więcej (pisaliśmy już na ten temat tutaj – koniecznie sprawdź).

Jak temu zapobiegać?

 

Kształtować zdrowe nawyki żywieniowe dziecka!

 

Jak kształtować zdrowe nawyki żywieniowe dziecka?

 

Dawać pozytywne wzorce do naśladowania!

Jest wiele czynników wpływających na to, jakie wybory konsumenckie w przyszłości będą dokonywać maluchy. Każde dziecko jest inne, ma swój charakter i osobowość, jednak (na obecny stan wiedzy) wiemy, że nawyki żywieniowe i strategie żywieniowe rodziców są najbardziej dominującymi wyznacznikami zachowań żywieniowych i wyborów żywieniowych dziecka.

 

Badanie dzieci w wieku 2–5 lat w Wielkiej Brytanii wykazało, że spożywanie tego samego jedzenia, co ich rodzice, było najlepszym prognostykiem spożycia warzyw przez przedszkolaków. W związku z tym częstość spożycia owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych była dodatnio związana z dostępnością warzyw, rodzinnymi posiłkami i śniadaniem oraz odwrotnie z fast foodami. Nie ma zatem lepszego sposobu na zachęcenia dziecka do jedzenia brokułów niż jedzenie brokułów przez nas. W jednej z analiz wykazano, że młodzi dorośli, którzy w okresie dojrzewania spożywali codzienne posiłki rodzinne, spożywali codziennie więcej porcji owoców i warzyw w dorosłości niż rówieśnicy, którzy nigdy nie spożywali rodzinnych posiłków w okresie dojrzewania. Inna analiza potwierdza, jak ogromne znaczenie ma dodatkowa edukacja żywieniowa rodziców. W badaniu brały udział matki wraz ze swoim otyłym dzieckiem. U połowy par (matka-dziecko) zastosowano szeroką edukację, składającą się z 6 sesji, natomiast grupa kontrolna otrzymała zwykłą konsultację żywieniową.

Wyniki? W grupie badanej zaobserwowano zwiększenie spożycia warzyw i owoców, polepszenie technik kulinarnych oraz znaczny spadek poziomu HOMA-IR (wskaźnika insulinooporoności) w stosunku do grupy kontrolnej!

Zatem najlepsze, co możemy zrobić dla naszych dzieci to jeść tak, jakbyśmy chcieli, żeby one jadły! Spędzajmy z nimi czas podczas posiłków, rozmawiajmy o żywności, edukujmy się poprzez zabawę. To naprawdę działa!

 

Artykuł autorstwa mgr dietetyki Anny Thomas

Bibliografia: 

 

  1. Scaglioni S, De Cosmi V, Ciappolino V, Parazzini F, Brambilla P, Agostoni C. Factors Influencing Children’s Eating Behaviours. Nutrients. 2018 May 31;10(6):706. doi: 10.3390/nu10060706. PMID: 29857549; PMCID: PMC6024598.
  2. López-Contreras IN, Vilchis-Gil J, Klünder-Klünder M, Villalpando-Carrión S, Flores-Huerta S. Dietary habits and metabolic response improve in obese children whose mothers received an intervention to promote healthy eating: randomized clinical trial. BMC Public Health. 2020 Aug 14;20(1):1240. doi: 10.1186/s12889-020-09339-4. PMID: 32795294; PMCID: PMC7427732.
  3. Lipsky L.M., Haynie D.L., Liu D., Chaurasia A., Gee B., Li K., Iannotti R.J., Simons-Morton B. Trajectories of eating behaviors in a nationally representative cohort of U.S. adolescents during the transition to young adulthood. Int. J. Behav. Nutr. Phys. Act. 2015;12:138. doi: 10.1186/s12966-015-0298-x.
Więcej treści